+389 71 307 301 +389 75 32 23 23

Дестинација: ПРЕСПА, плажа и планина

(0)
from/per person 0
  • патувањe 3 дена
  • минимум 2 лица
  • цена по лице 2490

Description

Од недопрена природа до превкусна трпаеза, Преспа е рај за пријатели и семејства! Совршен викенд, и одмор во мир и зеленило, и плажа, и локални специјатлитети и прошетка до некои од највредните македонски културно-историски знаменитости. Ова патување е овршено бегство од урбаното секојдневие. Толку блиску а толку необично-Дома си е дома!

Нашиот водич ќе ве поведе во истражување на скриените атракции на Преспа, започнувајќи од манастирот Св.Ѓорги во Курбиново, светски познат по фреската на „ангелот“насликана во ренесансен стил уште пред појавата на ренесансатат во Италија.

 

 

Оттаму, нашиот водич ќе ве одведе на гости во семејната фарма SPIRIT OF PRESPA во Царев Двор. Тука ќе ве почестат со највкусните домашни слатка и ликери а ќе можете да си наберете и цреши и јаболка.

 

 

 

 

 

 

 

 

Слободното време е ваше да го исполните со уживање на плажа во Долно Дупени или Сливница или пак со прошетка низ планина.

Опции за сместување:

Сместување: Вила Кирјана, Претор ( апартманско сместување, два ката целосно опремени за по 6 лица, максимум 12 лица вкупно)

 

 

 

 

 

Вила ЛиваЕ, с.Брајчино (сместување со појадок, 3 двокреветни соби, вкупно 6 лица, ресторан)

 

 

Технички информации

Пристигнување и сместување

Слободно време за на плажа или прошетка низ планина

Ноќевање во Вила Кирјана во Претор ( апартманско сместување) или во Вила ЛиваЕ во с.Брајчино ( сместување со доручек)

Вклучено:

  • 2 ноќевања
  • 1 полудневна екскурзија со водич

*Сопствен превоз

Сместување после 12 часот

Доручек

Кажи ДА за ПРЕСПА –  Полудневна прошетка низ Преспа со водич

Посета на манастирот во Курбиново

Посета на семејната фарма  Spirit of Prespa

ноќевање

UIMLA лиценцирани водичи

Сопствен превоз

Доручек

Слободно време за на плажа или прошетка низ планина

заминување

Сопствен превоз

*по барање на гостите може да се организираат и екскурзија до Островот Голем град

Планинарење до Големо езеро на Пелистер

Со велосипед околу Преспанско езеро